Dane dotyczące „gorących Jowiszów” wykorzystane do badania chemii egzoplanet

Zespół astronomów ulepszył model matematyczny w celu dokładniejszego mierzenia temperatur planet w układach pozasłonecznych oddalonych od nas o setki lat świetlnych.


Nikole Lewis z Carl Sagan Institute zauważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat artykuły naukowe opisywały egzoplanety jako znacznie chłodniejsze niż przewidują modele teoretyczne.

Do tej pory astronomowie wykryli ponad 4100 egzoplanet. Należą do nich m.in. tzw. „gorące Jowisze”, popularny typ gazowego olbrzyma, który zawsze krąży blisko swojej gwiazdy macierzystej. Dzięki potężnej grawitacji gwiazdy, gorący Jowisz jest zawsze zwrócony do niej tą samą stroną.

Dlatego też, tak samo jak jedna strona planety jest zawsze bardzo gorąca, tak samo ta druga ma znacznie niższą temperaturę. W rzeczywistości strona zwrócona w kierunku gwiazdy pod działaniem jej pływów grawitacyjnych wybrzusza się, co nadaje planecie kształt jajka.

Z takiej odległości (sięgającej setek lat świetlnych) astronomowie postrzegali temperaturę egzoplanet jako jednorodną – uśrednioną – co sprawiało, że wydawała się ona znacznie niższa, niż mogłoby to wynikać z fizyki.

Według głównego autora pracy, Ryana MacDonalda, temperatura na egzoplanetach, szczególnie gorących Jowiszach, może zmieniać się o tysiące stopni. Uważa on także, że tak szeroki zakres temperatur może świadczyć o radykalnie różnym składzie chemicznym po każdej stronie planety.

Po zapoznaniu się z artykułami naukowymi dotyczącymi egzoplanet, zespół rozwiązał zagadkę pozornie niższych temperatur: matematyka astronomów była błędna. Dzięki nowej generacji teleskopów kosmicznych, których praca rozpocznie się w 2021 roku, astronomowie będą mogli wykonywać modele 3D egzoplanet, a nie, jak do tej pory, wykorzystywać modele jednowymiarowe.

Obecnie nowe modele sugerują, że dane z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a mogą już teraz dostarczyć cennych wskazówek.

Dzięki zaktualizowanym modelom zawierającym aktualne dane o egzoplanetach, naukowcy mogą lepiej przyjrzeć się temperaturom po obu stronach egzoplanet i lepiej określić ich skład chemiczny.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Naukowcy badający ciemną materię odkryli, że Droga Mleczna jest bardzo dynamiczna

Ponowna analiza danych z obserwacji supermasywnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Zrekonstruowano starą galaktykę karłowatą za pomocą przetwarzania rozproszonego MilkyWay@home