Spektrometr EXPRES w atmosferę odległej, gorącej planety
Spektrograf EXPRES pozwala astronomom przyjrzeć się bliżej atmosferze odległej planety, gdzie jest tak gorąco, że powietrze zawiera odparowane metale.
Planeta MASCARA-2 b znajduje się w odległości 140 parseków od Ziemi i jest gazowym olbrzymem, jak nasz Jowisz jednak krąży po orbicie stukrotnie bliższej swojej gwieździe niż Jowisz wokół Słońca.
Temperatura atmosfery planety osiąga ponad 1700 stopni Celsjusza i jest to jedna z najgorętszych planet typu gorący Jowisz, jakie znamy. Astronomowie są bardzo zainteresowani tego typu planetami, gdyż o ich istnieniu jeszcze 25 lat temu nic nie wiedzieli. Zatem mogą one oferować nowe informacje na temat powstawania układów planetarnych.
Gorące Jowisze są najlepszym laboratorium do opracowywania technik analizy, które w przyszłości zostaną wykorzystane do poszukiwania biosygnatur na potencjalnie zamieszkałych światach.
Spektrometr EXPRES (Extreme PREcision Spectrometer), instrument, który umożliwił to odkrycie, został zbudowany w Yale i zainstalowany na 4,3-metrowym teleskopie Lowell Discovery w pobliżu Flagstaff w Arizonie.
Podstawową misją EXPRES jest znalezienie planet podobnych do Ziemi w oparciu o niewielki wpływ grawitacyjny na ich gwiazdy macierzyste. Precyzja ta przydaje się także przy oglądaniu szczegółów atmosfer odległych planet.
Gdy MASCARA-2 b znajdzie się dokładnie na linii wzroku między Ziemią i gwiazdą macierzystą, spektrograf jest w stanie obserwować linie spektralne atmosfery planety, które są jej chemicznymi odciskami palców.
Korzystając ze spektrografu EXPRES, astronomowie znaleźli żelazo, magnez i chrom w stanie gazowym w atmosferze MASCARA-2.
Główny autor badania zaznacza, że EXPRES znalazł również dowody na to, że w zależności od pory dnia, atmosfera ma różny skład chemiczny.
Te detekcje chemiczne mogą nam powiedzieć więcej nie tylko na temat składu atmosfery ale także o wydajności wzorców cyrkulacji atmosferycznej.
Naukowcy oczekują, że połączona praca zaawansowanych spektrometrów zgromadzi bogactwo badań, które mogą znacznie przyspieszyć poszukiwania egzoplanet.
Opracowanie:
Agnieszka Nowak
Źródło: