Nowo odkryta gromada kwazarów Kosmiczne Himalaje nie daje się wyjaśnić
Nowo odkryta gromada 11 kwazarów pobiła dotychczasowy rekord pięciu kwazarów. Kwazary te, zamiast być związane z gęstą grupą galaktyk, znajdują się na granicy dwóch grup.
Struktura ta, nazwana Kosmicznymi Himalajami, nie może być wyjaśniona przez konwencjonalne teorie, zmuszając astronomów do ponownego przemyślenia scenariuszy powstawania kwazarów.
Kwazary to jedne z najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie. Kwazar jest zasilany przez duże ilości materii wpadającej do supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki. Zderzenia i fuzje galaktyk mogą powodować aktywność kwazarów poprzez dostarczanie dodatkowej materii do centrum galaktyki. Aktywność kwazarów osiągnęła szczyt we wczesnym Wszechświecie, ale nawet wtedy były one stosunkowo rzadkie. Międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez Yongminga Lianga z japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego był zaskoczony, gdy podczas analizy danych ze Sloan Digital Sky Survey odkrył grupę jedenastu kwazarów w obszarze przestrzeni kosmicznej, w którym normalnie spodziewano się zobaczyć może jednego. Poprzednie rekordowe zagęszczenia kwazarów wynosiło pięć obiektów.
Dalsze obserwacje za pomocą teleskopu Subaru ujawniły kolejną tajemnicę. Kwazary nie pokrywają się z gęstą grupą galaktyk. Zamiast tego znajdują się na granicy dwóch grup. Jeśli zderzenia i fuzje galaktyk są odpowiedzialne za aktywność kwazarów, to najgęstsze grupy kwazarów powinny znajdować się w najgęstszych grupach galaktyk. Do wyjaśnienia tej grupy kwazarów potrzebny jest nowy scenariusz formacji, który mógłby zmienić sposób, w jaki myślimy o ewolucji innych struktur we Wszechświecie. Zespół ma nadzieję, że nowe dane z instrumentów nowej generacji, takich jak spektrograf Prime Focus na teleskopie Subaru, pomogą rozwiązać tajemnice Kosmicznych Himalajów.
Zespół badawczy nazwał tę formację Kosmicznymi Himalajami w nawiązaniu do tego, jak wysokie Himalaje na Ziemi tworzą granicę między równinami i płaskowyżami. Kosmiczne Himalaje pochodzą sprzed 10,8 miliarda lat. Patrząc z Ziemi, gromada leży w kierunku konstelacji Wieloryba.
Wyniki badań zostały opublikowane w The Astrophysical Journal.
Opracowanie:
Agnieszka Nowak
Źródło: