Naukowcy odkrywają właściwości emisji radiowej podwójnych AGN w skali parseków za pomocą VLBI

Korzystając z VLBI naukowcy obserwowali cztery podwójne AGN-y, które mogą doprowadzić do powstania układów podwójnych supermasywnych czarnych dziur.

Naturalnie ważone obrazy VLBA 5 GHz (kolumny boczne) i obrazy VLA pasma C (środkowa kolumna) źródeł docelowych. Białe kółko pośrodku obrazu przedstawia skalę kątową dopasowania Gaussa, a wiązka jest pokazana w lewym dolnym rogu. Źródło: The Astrophysical Journal (2024). DOI: 10.3847/1538-4357/ad463b

Łączenie się galaktyk odgrywa kluczową rolę w kosmologicznej ewolucji galaktyk. Podczas łączenia się galaktyk, momenty pływowe mogą powodować akrecję i sprzężenie zwrotne centralnych czarnych dziur w łączących się galaktykach, tworząc podwójne aktywne jądra galaktyk (AGN). Jednak takie potwierdzone przypadki podwójnych AGN-ów są obecnie dość rzadkie. Dalsze łączenie się podwójnych AGN-ów może doprowadzić do powstania układów podwójnych supermasywnych czarnych dziur, które są ważnym źródłem fal grawitacyjnych o niskiej częstotliwości we Wszechświecie.

W niedawnej publikacji w The Astrophysical Journal, XU Wancheng, doktorant nadzorowany przez prof. CUI Langa i prof. LIU Xianga z Obserwatorium Astronomicznego Xinjiang (XAO) Chińskiej Akademii Nauk, wraz ze współpracownikiem, przeprowadził obserwacje z odniesieniem fazowym przy użyciu Very Long Baseline Array (VLBI) na częstotliwości 5 GHz na czterech potwierdzonych wybranych radiowo podwójnych AGN-ach w regionie Stripe 82.

Naukowcy uzyskali obrazy radiowe o wysokiej rozdzielczości ośmiu podźródeł w czterech podwójnych AGN-ach w oparciu o technikę centrum wielofazowego i z powodzeniem wykryli dwa zwarte jądra radiowe odpowiadające J0051+0020B i J2300-0005A. Te dwa podźródła wykazywały wysoką temperaturę jasności (>106 K) i moc emisji radiowej (>1021 W/Hz), wykazując typowe właściwości zwartych strumieni radiowych. Pozostałe sześć składników nie zostało wykrytych przez VLBI, a ich emisja radiowa w paśmie 5 GHz została usunięta na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości.

W oparciu o obserwacje VLBI i właściwości wielopasmowe, takie jak dane optyczne i rentgenowskie źródeł docelowych, naukowcy przeanalizowali pochodzenie emisji radiowej 5 GHz każdego składnika w czterech podwójnych AGN-ach i zbadali różnice między podwójnymi AGN-ami a pojedynczymi AGNA-ami.

Wyniki potwierdziły wykonalność i zalety VLBI, potężnego narzędzia do obrazowania w wysokiej rozdzielczości i precyzyjnych pomiarów astrometrycznych, w określeniu pozycji czarnych dziur w podwójnych AGN-ach i charakteryzowaniu ich zwartej emisji radiowej. Dzięki obserwacjom wielopasmowym potwierdzono cztery wyselekcjonowane radiowo podwójne AGN w regionie Stripe 82. Ponadto, wielozakresowe i wielkoskalowe badania obserwacyjne rzadkich i wiarygodnych podwójnych AGN-ów pomagają ujawnić złożony proces łączenia się galaktyk.

Badanie to zapewnia cenne spojrzenie na przyszłe dogłębne analizy i dyskusje na temat badań obserwacyjnych większych próbek podwójnych AGN.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Naukowcy badający ciemną materię odkryli, że Droga Mleczna jest bardzo dynamiczna

Stare gwiazdy mogą być najlepszym miejscem do poszukiwania życia

Astronomowie odkrywają planetę wielkości Ziemi, która posiada “półkulę lawy”