Naukowcy odkryli we wczesnym Wszechświecie więcej galaktyk podobnych do Drogi Mlecznej
Zespół naukowców zagląda w przeszłość i odkrywa nowe wskazówki dotyczące wczesnego Wszechświata i wyglądu galaktyk sprzed miliardów lat.
Niektóre z galaktyk spiralnych badanych przez naukowców biorących udział w badaniu. Zdjęcie dzięki uprzejmości Vicki Kuhn
W nowych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Missouri odkryli, że galaktyki spiralne były bardziej powszechne we wczesnym Wszechświecie niż dotychczas sądzono.
Naukowcy wcześniej uważali, że większość galaktyk spiralnych powstała około 6-7 miliardów lat po uformowaniu się Wszechświata – powiedział Yicheng Guo, profesor nadzwyczajny na Wydziale Fizyki i Astronomii UM i współautor pracy. Jednak nasze badania pokazują, że galaktyki spiralne były powszechne już 2 miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Oznacza to, że formowanie się galaktyk następowało szybciej niż wcześniej sądziliśmy.
Odkrycie to może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób galaktyki spiralne, takie jak nasza macierzysta Droga Mleczna, formowały się w czasie.
Wiedza o tym, kiedy galaktyki spiralne uformowały się we Wszechświecie, jest popularnym pytaniem w astronomii, ponieważ pomaga nam zrozumieć ewolucję i historię kosmosu – powiedziała Vicki Kuhn, doktorantka na Wydziale Fizyki i Astronomii UM, która kierowała badaniami. Istnieje wiele teoretycznych koncepcji na temat tego, jak powstają ramiona spiralne, ale mechanizmy formowania mogą się różnić w zależności od typu galaktyk spiralnych. Te nowe informacje pomagają nam lepiej dopasować fizyczne właściwości galaktyk do teorii – tworząc bardziej kompleksową kosmiczną oś czasu.
Korzystając z najnowszych zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), naukowcy odkryli, że prawie 30% galaktyk ma strukturę spiralną około 2 miliardy lat po uformowaniu się Wszechświata. Odkrycie to stanowi znaczącą aktualizację historii powstania Wszechświata, którą wcześniej opisywano przy użyciu danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.
Badania odległych galaktyk za pomocą JWST daje Guo, Kuhn i innym naukowcom możliwość rozwiązania kosmicznej zagadki poprzez określenie znaczenia każdej wskazówki.
Korzystanie z zaawansowanych instrumentów, takich jak JWST, pozwala nam badać bardziej odległe galaktyki z większą szczegółowością niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Guo. Ramiona spiralne galaktyk są podstawową cechą wykorzystywaną przez astronomów do kategoryzowania galaktyk i zrozumienia, w jaki sposób formują się one w czasie. Chociaż wciąż mamy wiele pytań dotyczących przeszłości Wszechświata, analiza tych danych pomaga nam odkrywać dodatkowe wskazówki i pogłębia nasze zrozumienie fizyki, która ukształtowała naturę naszego Wszechświata.
Opracowanie:
Agnieszka Nowak
Źródło: