Astrofizycy publikują katalog olbrzymów Keplera, pomoc w ustaleniu, gdzie można znaleźć życie

Zespół astrofizyków stworzył pierwszy w historii katalog małych, podobnych do Ziemi planet z rodzeństwem podobnym do Jowisza – kluczowy element w poszukiwaniu życia w kosmosie.

Wizja artystyczna egzoplanet odkrytych przez Teleskop Keplera.
Źródło: Jet Propulsion Laboratory NASA

Poszukiwanie olbrzymich planet Keplera, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Astrophysical Journal, trwało dekadę.

Ten katalog stanowi pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie i bezprecedensową okazję do zbadania różnorodności układów planetarnych. Zawiera on obiekty podobne do Układu Słonecznego, jednak nie do końca identyczne, co otwiera nowe możliwości dla zrozumienia procesów tworzenia się planet – powiedziała Lauren Weiss z Departamentu Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Notre Dame. Pytanie naukowe, które staram się rozwiązać od ostatniej dekady, brzmi: które z innych małych planet, podobnych do Ziemi, posiadają rodzeństwo przypominające Jowisza? Ta cecha może okazać się kluczowa w poszukiwaniach życia poza naszym Układem Słonecznym.

Wcześniejsze badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat sugerują, że Jowisz mógł odegrać istotną rolę w powstaniu życia na Ziemi. W trakcie formowania się Układu Słonecznego, Jowisz wyrzucał skaliste i lodowe odłamki, oraz zarodki planet w kierunku obecnego położenia Ziemi. Obecnie również nadal zdarzają się sytuacje, w których Jowisz ciska odłamki w kierunku Ziemi. Istnieje hipoteza, że te odłamki mogły przenieść wodę na naszą planetę w nienaruszonym stanie, co pomogło w powstaniu oceanów i sprzyjało rozwojowi życia.

Na podstawie danych zebranych w Obserwatorium W. M. Keck na Mauna Kea w Waimea na Hawajach, Weiss i jej współpracownicy zarejestrowali prawie 3000 pomiarów prędkości radialnych 63 gwiazd podobnych do naszego Słońca, które posiadają 157 znanych, małych planet. Spośród tych 157 małych planet, niektóre posiadają rozmiary od Marsa do Neptuna, a niektóre z nich mają skaliste powierzchnie, które mogą być odpowiednie do życia. W trakcie badań zespół odkrył 13 planet podobnych do Jowisza, osiem planet o rozmiarach zbliżonych do Neptuna oraz trzy gwiazdy towarzyszące.

Wbrew intuicji, duże, gazowe olbrzymy poza naszym Układem Słonecznym są trudne do znalezienia, ponieważ niektóre powszechne metody wykrywania nie działają. Kosmiczny Teleskop Keplera, który po dziewięciu latach pracy został wycofany z użycia w 2018 roku po tym, jak skończyło mu się paliwo, był doskonałym narzędziem dla naukowców do znajdowania małych egzoplanet, które krążą blisko swoich gwiazd. Wykorzystywał on metodę tranzytu, która mierzyła niewielkie spadki jasności gwiazdy towarzyszącej, aby wskazać obecność planety krążącej wokół swojej gwiazdy.

Gazowe olbrzymy zazwyczaj znajdują się znacznie dalej od swoich gwiazd i nie wykazują regularności w przejściach przed nimi, co ogranicza ich użyteczność dla astronomów. Na przykład Jowisz potrzebuje 12 lat, aby okrążyć Słońce. Dodatkowo, w przeciwieństwie do planet krążących blisko swoich gwiazd, odległe planety często posiadają orbity lekko nachylone względem obserwatora z Ziemi, co sprawia, że spadki jasności są mniej zauważalne.

Weiss i jej współpracownicy wykorzystali metodę prędkości radialnej opartą na spektroskopii Dopplera. Zespół zmierzył „kołysanie” gwiazdy poprzez obserwację fal, które zbliżają się i oddalają od Ziemi z powodu oddziaływania grawitacyjnego dużej planety krążącej wokół tej gwiazdy.

Jowisze są duże i wywierają silne oddziaływanie grawitacyjne na gwiazdy, co można zmierzyć. Aby je odnaleźć, konieczne było przeprowadzenie wielu pomiarów w różnych okresach czasu, co dokładnie zrobiliśmy – powiedziała Weiss. Dla każdej gwiazdy w próbce, zarówno ona, jak i jej współpracownicy, obserwowali przesunięcie Dopplera fal świetlnych gwiazd przez co najmniej 10, a w niektórych przypadkach nawet setki nocy.

To zależy od gwiazdy – powiedziała, dodając, że „obserwowanie” gwiazd nie odbywa się poprzez bezpośrednie patrzenie na nie przez teleskop. Astronomowie kontrolują teleskop Kecka ze zdalnych stacji obserwacyjnych na całym świecie, w tym w Notre Dame.

Chociaż Weiss była podekscytowana odkryciem planet podobnych do Jowisza, katalog układów planetarnych podobnych do Ziemi i Jowisza jest aspektem, który pomoże astronomom w nadchodzących latach.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Łączenie się galaktyk rzuca światło na model ewolucji galaktyk

Astronomowie ujawniają nowe cechy galaktycznych czarnych dziur

Odkryto podwójnego kwazara we wczesnym Wszechświecie