Zaobserwowano drugi najjaśniejszy w historii rozbłysk gamma tworzący pierwiastki potrzebne do życia

Naukowcy zaobserwowali powstanie rzadkich pierwiastków chemicznych w drugim najjaśniejszym rozbłysku gamma, co rzuca nowe światło na sposób powstawania ciężkich pierwiastków.

Przed połączeniem gwiazdy przebyły odległość równą w przybliżeniu długości Drogi Mlecznej (około 120 000 lat świetlnych) poza swoją macierzystą galaktyką. Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI, Andrew Levan (IMAPP, Warw)

Naukowcy przeprowadzili badania nad niezwykle jasnym rozbłyskiem gamma GRB 230307A, który został spowodowany połączeniem gwiazd neutronowych. Wybuch ten został zaobserwowany przy użyciu różnych teleskopów naziemnych i kosmicznych, takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, Teleskop Fermiego i Obserwatorium Swift.

25 października 2023 roku, międzynarodowy zespół badawczy opublikował swoje odkrycia w prestiżowym czasopiśmie Nature. Ich badania ujawniły odkrycie ciężkiego pierwiastka chemicznego tellur, który powstał w wyniku eksplozji.

Inne pierwiastki, takie jak jod i tor, które są niezbędne do podtrzymania życia na Ziemi, prawdopodobnie również znajdą się wśród materii wyrzuconej przez eksplozję, znaną również jako kilonowa.

Dr Ben Gompertz, adiunkt astronomii na Uniwersytecie w Birmingham i współautor badania, wyjaśnia, że błyski gamma powstają w wyniku potężnych strumieni podróżujących niemal z prędkością światła. W przypadku tego badania, błyski gamma były spowodowane zderzeniem dwóch gwiazd neutronowych. Gwiazdy te spędziły kilka miliardów lat zbliżając się do siebie po spirali, a następnie zderzyły się, tworząc rozbłysk gamma, który został zaobserwowany w marcu tego roku. Miejsce połączenia znajduje się w przybliżeniu w długości około 120 000 lat świetlnych poza macierzystą galaktyką, co sugeruje, że musiały zostać wyrzucone razem.

Zderzające się gwiazdy neutronowe zapewniają warunki potrzebne do syntezy bardzo ciężkich pierwiastków, a radioaktywny blask tych nowych pierwiastków zasilił kilonową, którą wykryliśmy, gdy wybuch wygasł. Kilonowe są niezwykle rzadkie i bardzo trudne do zaobserwowania i zbadania, dlatego to odkrycie jest tak ekscytujące.

Rozbłysk gamma GRB 230307A był jednym z najjaśniejszych, jakie kiedykolwiek zaobserwowano – był ponad milion razy jaśniejszy niż cała Galaktyka Drogi Mlecznej razem wzięta. To drugi przypadek wykrycia pojedynczych ciężkich pierwiastków za pomocą obserwacji spektroskopowych po fuzji gwiazd neutronowych. Odkrycie to dostarcza nieocenionego wglądu w proces tworzenia tych istotnych elementów budulcowych, niezbędnych do życia.

Główny autor badania, profesor astrofizyki Andrew Levan z Uniwersytetu Radboud w Holandii, podkreślił znaczenie odkrycia, mówiąc: Mija nieco ponad 150 lat od czasu, gdy Dmitrij Mendelejew opracował układ okresowy pierwiastków, a teraz wreszcie możemy zacząć uzupełniać ostatnie luki w naszym zrozumieniu tego, skąd pochodzą wszystkie te pierwiastki, dzięki teleskopowi Jamesa Webba.

Rozbłysk GRB 230307A trwał 200 sekund, co przypisuje mu klasyfikację jako długi błysk gamma. Jest to niezwykłe, ponieważ krótkie błyski gamma, trwające krócej niż dwie sekundy, częściej wynikają z połączenia gwiazd neutronowych. Z kolei długie błyski gamma, takie jak ten, zazwyczaj są spowodowane śmiercią masywnej gwiazdy.

Naukowcy obecnie dążą do zgłębienia wiedzy na temat mechanizmów, które kierują fuzją gwiazd neutronowych oraz jak te procesy napędzają potężne eksplozje, podczas których tworzone są różnorodne pierwiastki.

Dr Samantha Oates, współautorka badania, powiedziała: Zaledwie kilka lat temu odkrycie to nie byłoby możliwe, ale dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba możemy obserwować te fuzje z niezwykłą szczegółowością.

Dr Gompertz podsumowuje: Do niedawna nie mieliśmy pojęcia, że fuzje mogą generować rozbłyski gamma trwające dłużej niż dwie sekundy. Naszym kolejnym celem jest odnalezienie większej liczby takich długotrwałych fuzji oraz lepsze zrozumienie tego, co je napędza – oraz czy powstają w nich nawet ciężkie pierwiastki. To odkrycie otworzyło drzwi do rewolucyjnego zrozumienia naszego Wszechświata i sposobu, w jaki funkcjonuje.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Astronomowie ujawniają nowe cechy galaktycznych czarnych dziur

Łączenie się galaktyk rzuca światło na model ewolucji galaktyk

Chłodne gwiazdy z silnymi wiatrami zagrażają atmosferom egzoplanet