27 sierpnia 2014

Chmury wody w atmosferze brązowego karła

Zespół badaczy pod dowództwem Jacqueline Faherty znalazł dowody na chmury wody w atmosferze brązowego karła, znajdującego się zaledwie 7,3 lat świetlnych od nas. W papierowym wydaniu The Astrophysical Journal Letters zespół opisał, jak znalazł dowody na wodne chmury, i gdzie skieruje kolejne badania.

WISE J0855-0714 to brązowy karzeł, który został po raz pierwszy zauważony przez astronoma Kelvina Luhmana, po przestudiowaniu zdjęć wykonanych przez teleskop WISE w latach 2010-2011. Brązowy karzeł to gwiazda, której nie udało się przejść do punktu, w którym może podtrzymywać reakcje jądrowe. Zamiast się rozwijać, takie gwiazdy gasną i stają się zimniejsze. Przypuszcza się, że atmosfera WISE J0855-0714 jest poniżej punktu zamarzania.
Odkąd odkryto białe karły, naukowcy badali je, aby dowiedzieć się więcej o tych obiektach – w niektórych aspektach są one łatwiejsze do badania niż egzoplanety, ponieważ nie mają sąsiedniej gwiazdy. W ostatniej próbie naukowcy zagłębili się w zdjęcia z podczerwieni wykonane przez teleskop Magellan Baade w Chile, w ciągu trzech nocy, w maju bieżącego roku. Kolory uzyskane na zdjęciach zostały dopasowane do modeli ukazujących, jak wyglądałby brązowy karzeł, gdyby posiadał chmury wody w swojej atmosferze. Jeśli przyszłe dowody mogą pokazać ostatecznie, że faktycznie odkryto chmury wody, będzie to pierwszy taki przypadek w ciele niebieskim poza naszym Układem Słonecznym.

WISE J0855-0714 jest mniej więcej wielkości Jowisza, ale jego masa to już 3 jego masy. To także najzimniejszy znany brązowy karzeł. Obrazy w podczerwieni pokazują także, że jest to tylko częściowe zachmurzenie, co jest stosunkowo nowym zjawiskiem, i oferuje astronomom unikalną możliwość badania, jak to się odbywa na innych ciałach niebieskich. W naszym Układzie Słonecznym tylko Ziemia i Mars posiadają wodne chmury. I chociaż stwierdzono, że niektóre egzoplanety mają parę wodną w swoich atmosferach, żadna z nich nie posiada wodnych chmur.

Naukowcy nie będą mieli pewności, czy dowody uzyskane ze zdjęć w podczerwieni ukazują chmury wody, dopóki badacze nie będą mogli skorzystać z Kosmicznego Teleskopu James’a Webb’a do spojrzenia na WISE J0855-0714 w niedalekiej przyszłości.

Źródło:
Phys Urania-PA

Odkryto „mrugającego olbrzyma” w pobliżu centrum Galaktyki

Astronomowie zauważyli olbrzymią „mrugającą” gwiazdę w centrum Drogi Mlecznej , ponad 25 000 lat świetlnych od nas. Wizja artystyczna gwiaz...