Astronomowie odkrywają nowo narodzone galaktyki za pomocą teleskopu Webba

Badanie prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców stanowi przełom w naszym zrozumieniu wczesnej ewolucji galaktyk. Dzięki niemu otrzymaliśmy niezwykłe spojrzenie na fundamentalne procesy, które miały kluczowe znaczenie w kształtowaniu Wszechświata.

Zdjęcie uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: JWST

Zespół badawczy z Danii i Australii wykorzystał niezwykłe możliwości Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, aby cofnąć się w czasie o miliardy lat, do okresu krótko po Wielkim Wybuchu, kiedy galaktyki formowały się po raz pierwszy.

Współautorka badania i astrofizyk, profesor nadzwyczajny Claudia Lagos z Uniwersytetu Australii Zachodniej w Międzynarodowym Centrum Radioastronomii (ICRAR), wyjaśniła, że naukowcy dokonali fascynującego odkrycia. Okazało się, że przez ponad 12 miliardów lat galaktyki przestrzegały tych samych zasad dotyczących tempa formowania się gwiazd, ich masy oraz składu chemicznego.

Profesor Lagos podkreśla, że odkrycie to podważa wcześniejsze koncepcje dotyczące ewolucji galaktyk we wczesnym Wszechświecie. Sugeruje, że na początku galaktyki były ściśle związane z otaczającą je przestrzenią i pozostawały pod wpływem ich kosmicznego sąsiedztwa.

Najbardziej zaskakującym odkryciem było to, że starożytne galaktyki produkowały znacznie mniej ciężkich pierwiastków, niż przewidywano na podstawie tego, co wiemy o galaktykach, które powstały później. Obfitość chemiczna tych galaktyk była około cztery razy niższa niż przewidywano na podstawie relacji fundamentalnej metaliczności obserwowanej w późniejszych galaktykach.

Profesor Lagos wyjaśnia, że wczesne galaktyki nieustannie otrzymywały nowy, nieskazitelny gaz ze swojego otoczenia, a napływ gazu rozcieńczał ciężkie pierwiastki wewnątrz galaktyk, czyniąc je mniej skoncentrowanymi. To odkrycie podważa istniejące teorie na temat ewolucji galaktyk i stawia pytania dotyczące mechanizmów działających w latach formowania się Wszechświata, otwierając tym samym drzwi do dalszych badań nad kosmicznymi procesami, które wpłynęły na rozwój wczesnych galaktyk.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Łączenie się galaktyk rzuca światło na model ewolucji galaktyk

Astronomowie ujawniają nowe cechy galaktycznych czarnych dziur

Odkryto podwójnego kwazara we wczesnym Wszechświecie