Astronom amator prowadzi do odkrycia 34 układów podwójnych z brązowymi karłami

Astronom amator zagłębił się w archiwalne dane w Community Science and Data Center, aby odkryć 34 skrajnie chłodne karły towarzyszące małomasywnym gwiazdom lub białym karłom.

Wizja artystyczna skrajnie chłodnego brązowego karła z towarzyszącym mu białym karłem. Źródło: NOIRLab.

Astronom amator przeszukał katalog NOIRLab zawierający 4 miliardy obiektów niebieskich, znany jako NOIRLab Source Catalog DR2, w celu odkrycia brązowych karłów posiadających towarzyszy. Jego intensywne badania doprowadziły do odkrycia 34 układów podwójnych skrajnie chłodnych karłów, prawie podwajając wcześniej znane próbki.

Brązowe karły plasują się gdzieś pomiędzy najbardziej masywnymi planetami a najmniejszymi gwiazdami. Nie mając masy potrzebnej do podtrzymania reakcji jądrowych w swoim wnętrzu, brązowe karły przypominają stygnący żar na ogromną skalę. Ich bladość i stosunkowo niewielkie rozmiary sprawiają, że trudno je zidentyfikować. Dane z czułych teleskopów pozwoliły na odkrycie kilku tysięcy obiektów, ale tylko niewielka część z nich została zidentyfikowana jako układy podwójne. Trudności w obserwacji tych słabych obiektów sprawiają, że astronomowie wciąż nie są pewni, jak często brązowe karły mają towarzyszy.

Aby pomóc w znalezieniu brązowych karłów, astronomowie z projektu naukowego Backyard Worlds: Planet 9 zwrócili się wcześniej do ogólnoświatowej sieci ponad 100 000 astronomów amatorów, którzy analizowali obrazy z teleskopów, aby zidentyfikować subtelny ruch brązowych karłów na tle gwiazd. Pomimo możliwości uczenia maszynowego i superkomputerów, ludzkie oko jest nadal wyjątkowym źródłem informacji, jeżeli chodzi o przeglądanie obrazów z teleskopów w poszukiwaniu poruszających się obiektów.

Projekt Backyard Worlds przyczynił się do powstania zróżnicowanej społeczności utalentowanych wolontariuszy – skomentował Aaron Meisner, astronom w NSF's NOIRLab i współzałożyciel Backyard Worlds. 150 000 wolontariuszy na całym świecie wzięło udział w Backyard Worlds, wśród których kilkuset „super użytkowników” wykonuje ambitne, samodzielnie kierowane projekty badawcze.

Jeden z takich „super śledczych” – Frank Kiwy – rozpoczął projekt badawczy dotyczący NOIRLab Source Catalog DR2, katalogu prawie 4 miliardów unikalnych obiektów niebieskich, który zawiera wszystkie publiczne dane obrazowe w NOIRLab's Astro Data Archive. Przeszukując dane w poszukiwaniu obiektów o kolorze brązowego karła, Kiwy był w stanie znaleźć ponad 2500 potencjalnych skrajnie chłodnych karłów czających się w archiwach. Następnie przeanalizował je pod kątem obecności towarzyszących im obiektów kosmicznych, uzyskując w sumie 34 układy składające się z białego karła lub małomasywnej gwiazdy i towarzyszącego skrajnie chłodnego karła. Kiwy poprowadził zespół profesjonalnych astrofizyków, którzy opublikowali te odkrycia w pracy naukowej.

Ten niesamowity wynik jasno pokazuje, że archiwum danych NOIRLab ma zasięg daleko wykraczający poza profesjonalnych astronomów – zauważa Chris Davis, dyrektor programowy NSF dla NOIRLab. Zagorzali członkowie społeczeństwa również mogą uczestniczyć w przełomowych badaniach i bezpośrednio dzielić się radością z kosmicznych odkryć!

Odkrycia te, oprócz tego, że są inspirującą historią nauki obywatelskiej, mogą pomóc astronomom w ustaleniu, czy brązowe karły są bardziej podobne do przerośniętych planet, czy do niewymiarowych gwiazd, jak również dostarczyć wiedzy na temat ewolucji układów gwiazdowych w czasie. Pokazuje to również ciągły, wyjątkowy wkład w astronomię wnoszony przez naukowców korzystających z astronomicznych archiwów i platform naukowych, takich jak NOIRLab's Astro Data Archive i Astro Data Lab w Community Science and Data Center (CSDC).

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Łączenie się galaktyk rzuca światło na model ewolucji galaktyk

Astronomowie ujawniają nowe cechy galaktycznych czarnych dziur

Odkryto podwójnego kwazara we wczesnym Wszechświecie