Nowy księżyc Neptuna

Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył kolejny, już czternasty księżyc krążący wokół Neptuna. S/2004 N1, bo tak brzmi jego „robocza” nazwa, o szacowanej średnicy nieco ponad 19 km, to najmniejszy znany księżyc układu Neptuna. Jest bardzo mały a przy tym 100 mln. razy ciemniejszy, niż najsłabsze gwiazdy widziane gołym okiem. Nawet przelatująca w 1989r. pobliżu Neptuna sonda Voyager 2 nie zdołała go wykryć.
Największy księżyc Neptuna, Tryton, którego rozmiar jest zbliżony do księżyca Ziemi, może być lodową planetą karłowatą przechwyconą z Pasa Kuipera. Wiele spośród księżyców krążących wokół Neptuna powstało prawdopodobnie później, niż Tryton.


Mark Showalter z Instytutu SETI znalazł księżyc 1 lipca podczas przeglądania zdjęć słabych pierścieni krążących  wokół Neptuna, wykonanych przez Voyager’a. „Księżyce i pierścienie orbitują bardzo szybko, więc musimy wymyślić sposób na śledzenie ich ruchów, aby wydobyć szczegóły systemu” – powiedział Showalter. „To tak, jak fotograf sportowy, który uchwycił biegnącego atletę – atleta jest uchwycony na zdjęciu w bezruchu, a tło jest rozmazane”.
Tak od niechcenia Showalter spojrzał daleko, poza pierścienie Neptuna i zobaczył małą, białą kropkę w odległości 105.294 km od planety. Obiekt zlokalizowany był pomiędzy krążącymi wokół Neptuna księżycami  Larissa i Proteusz. Showalter wyznaczył orbitę kołową księżyca. S/2004 N1 okrąża Neptuna raz na 23 godziny.

Źródło:
NASA
HST

Popularne posty z tego bloga

Słaby, odległy obiekt odkryty na krańcach Pasa Kuipera

Tajemnica, w jaki sposób czarne dziury łączą się i zderzają, zaczyna się wyjaśniać

Ostatni duży posiłek naszej czarnej dziury