W Mgławicy Oriona znaleziono możliwe dowody na formowanie się planet

Badania prowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów wykazały istnienie stałych związków siarki w HH514, strumieniu gazu pochodzącym z centrum Mgławicy w Orionie. Koncentracja tego pierwiastka chemicznego może być związana z procesem formowania się egzoplanet. Naukowcy wykorzystali trzy z najważniejszych teleskopów optycznych na świecie: VLT, GTC oraz HST. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Wizja artystyczna dysku protoplanetarnego 170-337 oraz wyłaniającego się z niego strumienia gazu HH514. Obiekty te znajdują się w centrum Mgławicy w Orionie. Wysoka koncentracja siarki w HH514 może być pośrednim dowodem na procesy formowania się egzoplanet. Źródło: Gabriel Pérez Díaz (IAC).

W Mgławicy Oriona znajduje się duża liczba protogwiazd i dysków protoplanetarnych. Są one skąpane w intensywnym polu promieniowania UV wytwarzanego przez gwiazdy w gromadzie Trapez w Orionie, które jonizuje gaz i może powodować do rozpadu struktur. Z tego powodu powstanie planet tych w tym nieprzyjaznym środowisku uważa się za raczej nieprawdopodobne. Jednak skład chemiczny wielu strumieni gazowych, które powstają w dyskach protoplanetarnych i są emitowane do ich otoczenia, może dostarczyć nam wskazówek na temat tego zjawiska.

Cząsteczki pyłu stałego, które są wleczone i szokowane przez te strumienie, mogą ulec zniszczeniu, uwalniając swoje atomy do fazy gazowej i zwiększając ich koncentrację. Gdy planety tworzą się w dysku protoplanetarnym, akrecja materii nie jest równomierna; duże ziarna pyłu, zwykle siarczki, mogą zostać uwięzione i rosnąć, jak wykazały ostateczne badania teoretyczne.

Obecnie badania prowadzone przez IAC wykazały, że w strumieniu gazu w HH514 w samym centrum Mgławicy Oriona, stężenie siarki jest dwukrotnie wyższe od stężenia w Słońcu, co można wyjaśnić zniszczeniem zbiornika ziaren pyłu bogatych w siarczki. Duża obfitość tych związków wydaje się świadczyć o tym, że w dysku protoplanetarnym, z którego pochodzi strumień, doszło lub nadal dochodzi do formowania się planet.

Siarka jest ważnym pierwiastkiem dla syntezy białek w organizmach żywych – wyjaśnia José Eduardo Méndez Delgado, pracownik naukowy IAC, pierwszy autor pracyW mgławicach, w których tworzą się gwiazdy, siarka występuje głównie w fazie gazowej, natomiast na Ziemi znajdujemy ją w skałach zawierających siarczki. Podkreśla on, że procesy powodujące przemianę siarki z gazu w pył lub odwrotnie we Wszechświecie, w ogóle nie są dobrze poznane. Chociaż zaproponowano różne pomysły, wciąż brakuje nam dowodów, aby wiedzieć, co dzieje się w Wielkiej Mgławicy w Orionie. Nasza praca nad HH514 pozwoli nam lepiej zrozumieć to zjawisko i przyciągnie innych badaczy do analiz tego tematu.

Badanie przeprowadzono przy użyciu obserwacji z trzech największych teleskopów optycznych: VLTHST i GTCInterpretacja uzyskanych przez nas wyników była wyzwaniem. Odrzuciliśmy wiele opcji, które mogłyby wyjaśnić dziwną nadwyżkę siarki w HH514, choć możliwe, że wciąż brakuje nam pewnych szczegółów – mówi César Esteban, pracownik naukowy IAC i współautor artykułu.

Nie ulega wątpliwości, że Mgławica w Orionie wciąż ma wiele tajemnic do zinterpretowania. Związek między strumieniami gazu a możliwym formowaniem się planet w Mgławicy Oriona pokazuje wzajemne powiązania między różnymi dziedzinami wiedzy, a także to, że tylko dzięki współpracy możemy lepiej zrozumieć ten problem – podsumowuje Jorge García Rojas, pracownik naukowy IAC (Severo Ochoa Advanced Fellow) i współautor artykułu.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:


Popularne posty z tego bloga

Naukowcy badający ciemną materię odkryli, że Droga Mleczna jest bardzo dynamiczna

Stare gwiazdy mogą być najlepszym miejscem do poszukiwania życia

Astronomowie odkrywają planetę wielkości Ziemi, która posiada “półkulę lawy”