Jest większa szansa na znalezienie młodych planet podobnych do Ziemi niż wcześniej sądzono

Badania zespołu astronomów wykazały, że szansa na znalezienie planet podobnych do Ziemi w ich wczesnych stadiach formowania się jest znacznie większa niż wcześniej sądzono.


Astronomowie zbadali grupy młodych gwiazd w Drodze Mlecznej, aby sprawdzić, czy były one typowe w porównaniu z teoriami i wcześniejszymi obserwacjami w innych obszarach gwiazdotwórczych w kosmosie, oraz by się dowiedzieć, czy populacje gwiazd w tych grupach wpłynęły na prawdopodobieństwo znalezienia tworzącej się planety podobnej do Ziemi.

Badania opublikowane w The Astrophysical Journal wykazały, że w tych grupach jest więcej gwiazd takich jak Słońce, niż się spodziewano, co zwiększyłoby szanse na znalezienie planet podobnych do Ziemi we wczesnych stadiach formowania się.

Te podobne do Ziemi planety we wczesnych stadiach formowania się, wciąż zderzają się ze skałami i mniejszymi planetami, co powoduje ich nagrzewanie się tak bardzo, że ich powierzchnie stają się stopioną skałą.

Dr Richard Parker z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Sheffielda powiedział: „Te planety z oceanami magmowymi są łatwiejsze do wykrycia w pobliżu gwiazd takich jak Słońce, które są dwa razy cięższe niż wynosi średnia masa gwiazdowa. Planety takie emitują tyle ciepła, że będziemy w stanie obserwować ich blask za pomocą teleskopów na podczerwień nowej generacji.”

I dalej dodaje: „Miejsca, w których znaleźlibyśmy te planety, to tak zwane ‘młode ruchome grupy’, które są grupami młodych gwiazd mających mniej niż 100 mln lat. Jednak zazwyczaj zawierają one tylko kilkadziesiąt gwiazd, a wcześniej trudno było ustalić, czy znaleźliśmy wszystkie gwiazdy w każdej grupie, ponieważ wtapiają się one w tło Drogi Mlecznej.”

“Obserwacje z teleskopu Gaia pomogły nam znaleźć o wiele więcej gwiazd w tych grupach, co umożliwiło nam przeprowadzenie tego badania”.

Odkrycia z tych badań pomogą lepiej zrozumieć, czy formowanie się gwiazd jest uniwersalne i będzie ważnym zasobem do badania, w jaki sposób tworzą się skaliste, nadające się do zamieszkania planety, takie jak Ziemia. Zespół teraz ma nadzieję na wykorzystanie symulacji komputerowych do wyjaśnienia pochodzenia tych młodych ruchomych grup gwiazd.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Łączenie się galaktyk rzuca światło na model ewolucji galaktyk

Astronomowie ujawniają nowe cechy galaktycznych czarnych dziur

Odkryto podwójnego kwazara we wczesnym Wszechświecie