Przejdź do głównej zawartości

Spitzer dostrzega rozgwieżdżony region z bąblami

Ten obraz w podczerwieni pochodzący z kosmicznego teleskopu Spitzera pokazuje obłok gazu i pyłu pełen bąbli, które są napompowane wiatrem i promieniowaniem młodych, masywnych gwiazd. Każda bańka jest wypełniona setkami a nawet tysiącami gwiazd, które tworzą się z gęstych obłoków gazu i pyłu.


W oparciu o to, co astronomowie wiedzą o tych bąblach oraz o innych, szacuje się, że mają one od 10 do 30 lat świetlnych średnicy. Określenie dokładnych rozmiarów poszczególnych bąbli może być trudne, ponieważ ich odległość od Ziemi jest trudna do zmierzenia, a obiekty wydają się mniejsze, im dalej się znajdują.

Przepływ cząsteczek emitowanych przez gwiazdy, zwane wiatrem gwiazdowym, a także ciśnienie promieniowania wytworzonego przez gwiazdy, mogą wypychać otaczającą materię na zewnątrz, czasem tworząc wydatny obwód.

Ten aktywny obszar formowania się gwiazd znajduje się w Drodze Mlecznej w konstelacji Orła. Czarne miejsca biegnące w obłoku to regiony szczególnie gęstego zimnego pyłu i gazu, w których prawdopodobnie powstanie jeszcze więcej nowych gwiazd.

Spitzer widzi w świetle podczerwonym, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Wiele mgławic międzygwiazdowych (obłoki gazu i pyłu w przestrzeni kosmicznej), takich jak ten, najlepiej obserwować w świetle podczerwonym, ponieważ podczerwone długości fal mogą przechodzić przez warstwy pyłu w Drodze Mlecznej. Światło widzialne jest bardziej blokowane przez pył.

Bąble i łuk uderzeniowy widoczne na zdjęciach zostały zidentyfikowane w ramach projektu Zooniverse.org, którego celem jest mapowanie formowania się gwiazd w całej Galaktyce. Wolontariusze przejrzeli zdjęcia z publicznego archiwum Spitzera i zidentyfikowali najwięcej bąbli, jak tylko mogli. Przyczyniło się do tego ponad 78 000 użytkowników. Astronomowie prowadzący ten program niedawno opublikowali katalog kandydatów na bąble, które zidentyfikowali wolontariusze. Pełen katalog Milky Way Project, którego częścią jest Zooniverse, zawierający łącznie 2600 bąbli i 599 łuków uderzeniowych, został opisany w artykule opublikowanym niedawno w Monthly Notices.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:

Popularne posty z tego bloga

Wykryto największą eksplozję w historii Wszechświata

Naukowcy badający odległą gromadę galaktyk odkryli największą eksplozję obserwowaną we Wszechświecie od czasów Wielkiego Wybuchu.

Wybuch pochodził z supermasywnej czarnej dziury w centrum odległej o setki milionów lat świetlnych stąd galaktyki. W trakcie eksplozji zostało uwolnione pięć razy więcej energii, niż przy poprzednim ówczesnym najpotężniejszym wybuchu.
Astronomowie dokonali tego odkrycia przy użyciu danych z obserwatorium rentgenowskiego Chandra i XMM-Newton, a także danych radiowych z Murchison Widefield Array (MWA) w Australii i Giant Metrewave Radio Telescope (GMRT) w Indiach.
Ten potężny wybuch został wykryty w gromadzie galaktyk Ophiuchus, która znajduje się około 390 mln lat świetlnych stąd. Gromady galaktyk to największe struktury we Wszechświecie utrzymywane razem przez grawitację, zawierające tysiące pojedynczych galaktyk, ciemną materię i gorący gaz.
W centrum gromady Ophiuchus znajduje się duża galaktyka zawierająca supermasywną czarną dziurę. Naukowcy uważają, że źró…

Odkryto najbliższą znaną „olbrzymią planetę niemowlęcą”

Nowonarodzona masywna planeta znajduje się zaledwie 100 parseków od Ziemi.

Naukowcy odkryli nowonarodzoną masywną planetę bliższą Ziemi niż jakikolwiek tego typu obiekt w podobnym wieku. Olbrzymia niemowlęca planeta, nazwana 2MASS 1155-7919 b, znajduje się w asocjacji Epsilon Chamaeleontis i leży tylko około 330 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego.
„Ciemny, chłodny obiekt, który znaleźliśmy, jest bardzo młody i ma zaledwie 10 mas Jowisza, co oznacza, że prawdopodobnie patrzymy na planetę niemowlęcą, być może wciąż w fazie formowania się. Chociaż zostało odkrytych wiele innych planet podczas misji Kepler i innych podobnych, prawie wszystkie z nich są planetami ‘starymi’. Obiekt ten jest jednocześnie czwartym lub piątym przykładem planety olbrzymiej krążącej tak daleko od swojej gwiazdy macierzystej. Teoretycy usiłują wyjaśnić, w jaki sposób się tam uformowały lub jak tam dotarły” – powiedziała Annie Dickson-Vandervelde, główna autorka pracy.
Do odkrycia naukowcy wykorzystali dane…

Czy rozwiązano tajemnicę ekspansji Wszechświata?

Badacz z Uniwersytetu Genewskiego rozwiązał naukową kontrowersję dotyczącą tempa ekspansji Wszechświata, sugerując, że na dużą skalę nie jest ono całkowicie jednorodne.


Ziemia, Układ Słoneczny, cała Droga Mleczna i kilka tysięcy najbliższych nam galaktyk porusza się w ogromnym „bąblu” o średnicy 250 mln lat świetlnych, gdzie średnia gęstość materii jest o połowę mniejsza niż w pozostałej części Wszechświata. Taka jest hipoteza wysunięta przez fizyka teoretyka z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) jako rozwiązanie zagadki, która od dziesięcioleci dzieli społeczność naukową: z jaką prędkością rozszerza się Wszechświat? Do tej pory co najmniej dwie niezależne metody obliczeniowe osiągnęły dwie wartości różniące się o około 10% z odchyleniem, które jest statystycznie nie do pogodzenia. Nowe podejście usuwa tę rozbieżność bez korzystania z „nowej fizyki”.
Wszechświat rozszerza się od czasu Wielkiego Wybuchu, który miał miejsce 13,8 mld lat temu – propozycja po raz pierwszy przedstawiona przez b…