Przejdź do głównej zawartości

Teleskop NuSTAR odkrył szokująco jasną martwą gwiazdę

Astronomowie odkryli pulsującą, martwą gwiazdę promieniującą z energią około 10 milionów słońc. Jest to najjaśniejszy pulsar – gęsta pozostałość gwiezdna po wybuchu supernowej – dotąd zarejestrowany. Odkrycie zostało dokonane przy użyciu Teleskopu NASA NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array).

„Możesz myśleć o tym pulsarze, jak o ‘Potężnej Myszy’ gwiezdnej pozostałości. Posiada całą moc czarnej dziury, ale ma znacznie mniejszą masę” – mówi Fiona Harrison, główny badacz NuSTAR w CalTech, w Pasadenie. Odkrycie pojawiło się w raporcie 9 października, w czasopiśmie Nature.

Zaskakujące odkrycie pozwoli astronomom lepiej zrozumieć tajemnicze źródło oślepiającego promieniowania X, zwanego ultraświecącym źródłem promieniowania X (ULX). Aż do teraz, wszystkimi ULX były czarne dziury. Nowe dane z NuSTAR pokazują przynajmniej jedno ULX, oddalone o około 12 mln lat świetlnych stąd, znajdujące się w galaktyce M82, które jest faktycznie pulsarem.
„Pulsar wydaje się pożerać równowartość czarnej dziury. Wynik ten pozwala zrozumieć, jak czarne dziury żywią się i rosną tak szybko, co jest ważne w przypadku tworzenia się galaktyk i struktur we Wszechświecie” – mówi Harrison. ULX są ogólnie uważane za efekt karmienia się czarnych dziur materią ich gwiezdnych towarzyszy – proces zwany akrecją. Podejrzewa się również, że są długo poszukiwanymi średniej wielkości czarnymi dziurami – brakującym ogniwem pomiędzy mniejszymi, rozmiarów gwiazdy czarnymi dziurami, oraz olbrzymimi, które dominują we wnętrzach większości galaktyk. Ale badania nad prawdziwą naturą ULX są kontynuowane w kierunku uzyskania większej liczby ostatecznych odpowiedzi.

NuSTAR wstępnie nie był wytypowany do badania dwóch ULX w M82. Astronomowie obserwowali niedawno supernową w galaktyce, gdy nieoczekiwanie zauważyli impulsy jasnych promieni X, pochodzące z ULX, znanego jako M82 X-2. Czarna dziura nie pulsuje, ale pulsar tak. Pulsary należą do klasy gwiazd zwanych neutronowymi. Tak jak czarne dziury, gwiazdy neutronowe są wypalonymi rdzeniami eksplodujących gwiazd, ale małymi w porównaniu do masy. Pulsary wysyłają wiązki promieniowania od fal radiowych do bardzo wysokich energii promieniowania gamma. Podczas, gdy gwiazda wiruje, do Ziemi docierają strumienie, podobnie jak z latarni morskiej, tworząc impulsowe sygnały.

„Wzięliśmy za pewnik to, że potężny ULX musi być czarną dziurą. Gdy pierwszy raz zobaczyliśmy pulsacje w danych, myśleliśmy, że pochodzą z innego źródła” – powiedział Matteo Bachetti, dowodzący badaniami naukowymi z Uniwersytetu Toulouse, we Francji. Teleskopy Chandra i Swift także monitorowały M82 w celu badania supernowej, i potwierdziły, że intensywne promieniowanie rentgenowskie z M82 X-2 pochodzi z pulsara. „Posiadanie różne układy teleskopów w przestrzeni oznacza, że mogą one pomagać sobie nawzajem. Gdy jeden teleskop dokonuje odkrycia, inny z dodatkowymi zdolnościami może być wykorzystany do zbadania go w różnych długościach fal” – powiedział Paul Hertz, dyrektor działu astrofizyki NASA w Waszyngtonie.

Kluczem odkryć NuSTAR jest jego wrażliwość na wysokoenergetyczne promieniowania X, a także jego zdolność do precyzyjnego pomiaru taktowania sygnałów, co pozwoliło astronomom na określenie tempa pulsowania na 1,37 sekundy. Zmierzyli także jego energię wyrzutu na równowartość 10 milionów słońc, lub 10 razy więcej, niż wynosi obserwowana energia z innych pulsarów rentgenowskich. To jest wielkie uderzenie dla czegoś o masie Słońca i wielkości Pasadeny. Jak tak drobna, martwa gwiazda promieniuje tak ostro? Astronomowie nie są pewni, ale mówią, że jest to prawdopodobne. Tak jak w przypadku czarnych dziur, grawitacja gwiazd neutronowych może pobierać materię z gwiezdnego towarzysza. Gdy materia opada na gwiazdę neutronową, ogrzewa i świeci w promieniach rentgenowskich. Jeśli jest rzeczywiście pulsarem karmiącym się otaczającą materią, robi to tak ekstremalnie szybko, że teoretycy drapią się w głowy.

Astronomowie planują kontynuować obserwacje teleskopami NASA – NuSTAR, Swift i Chandra w celu znalezienia wyjaśnienia dziwnego zachowania się pulsara. Zespół NuSTAR także przyjrzy się bardziej ULX, co oznacza, że może pojawić się więcej pulsarów. W tym momencie nie jest jasne, czy M82 X-2 jest dziwakiem, czy bardziej ULX przebija impulsy martwych gwiazd. NuSTAR, stosunkowo niewielki teleskop, zarzucił dużą pętlę na tajemnicę czarnych dziur.

Opracowanie: Agnieszka Nowak

Źródło:
NuSTAR

Popularne posty z tego bloga

Wykryto największą eksplozję w historii Wszechświata

Naukowcy badający odległą gromadę galaktyk odkryli największą eksplozję obserwowaną we Wszechświecie od czasów Wielkiego Wybuchu. Wybuch pochodził z supermasywnej czarnej dziury w centrum odległej o setki milionów lat świetlnych stąd galaktyki. W trakcie eksplozji zostało uwolnione pięć razy więcej energii, niż przy poprzednim ówczesnym najpotężniejszym wybuchu. Astronomowie dokonali tego odkrycia przy użyciu danych z obserwatorium rentgenowskiego Chandra i XMM-Newton, a także danych radiowych z Murchison Widefield Array (MWA) w Australii i Giant Metrewave Radio Telescope (GMRT) w Indiach. Ten potężny wybuch został wykryty w gromadzie galaktyk Ophiuchus, która znajduje się około 390 mln lat świetlnych stąd. Gromady galaktyk to największe struktury we Wszechświecie utrzymywane razem przez grawitację, zawierające tysiące pojedynczych galaktyk, ciemną materię i gorący gaz. W centrum gromady Ophiuchus znajduje się duża galaktyka zawierająca supermasywną czarną dziurę.

Odkryto najbliższą znaną „olbrzymią planetę niemowlęcą”

Nowonarodzona masywna planeta znajduje się zaledwie 100 parseków od Ziemi. Naukowcy odkryli nowonarodzoną masywną planetę bliższą Ziemi niż jakikolwiek tego typu obiekt w podobnym wieku. Olbrzymia niemowlęca planeta, nazwana 2MASS 1155-7919 b, znajduje się w asocjacji Epsilon Chamaeleontis i leży tylko około 330 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. „Ciemny, chłodny obiekt, który znaleźliśmy, jest bardzo młody i ma zaledwie 10 mas Jowisza, co oznacza, że prawdopodobnie patrzymy na planetę niemowlęcą, być może wciąż w fazie formowania się. Chociaż zostało odkrytych wiele innych planet podczas misji Kepler i innych podobnych, prawie wszystkie z nich są planetami ‘starymi’. Obiekt ten jest jednocześnie czwartym lub piątym przykładem planety olbrzymiej krążącej tak daleko od swojej gwiazdy macierzystej. Teoretycy usiłują wyjaśnić, w jaki sposób się tam uformowały lub jak tam dotarły” – powiedziała Annie Dickson-Vandervelde, główna autorka pracy. Do odkrycia naukowc

Czy rozwiązano tajemnicę ekspansji Wszechświata?

Badacz z Uniwersytetu Genewskiego rozwiązał naukową kontrowersję dotyczącą tempa ekspansji Wszechświata, sugerując, że na dużą skalę nie jest ono całkowicie jednorodne. Ziemia, Układ Słoneczny, cała Droga Mleczna i kilka tysięcy najbliższych nam galaktyk porusza się w ogromnym „bąblu” o średnicy 250 mln lat świetlnych, gdzie średnia gęstość materii jest o połowę mniejsza niż w pozostałej części Wszechświata. Taka jest hipoteza wysunięta przez fizyka teoretyka z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) jako rozwiązanie zagadki, która od dziesięcioleci dzieli społeczność naukową: z jaką prędkością rozszerza się Wszechświat? Do tej pory co najmniej dwie niezależne metody obliczeniowe osiągnęły dwie wartości różniące się o około 10% z odchyleniem, które jest statystycznie nie do pogodzenia. Nowe podejście usuwa tę rozbieżność bez korzystania z „nowej fizyki”. Wszechświat rozszerza się od czasu Wielkiego Wybuchu, który miał miejsce 13,8 mld lat temu – propozycja po raz pierwszy przeds