Tunele czasoprzestrzenne w jądrach galaktyk?

Dwaj astronomowie Zilong Li i Cosimo Bambi z Uniwersytetu Fudan, w Szanghaju ogłosili nowatorski pomysł, że czarne dziury, które według naukowców istnieją w jądrach wielu galaktyk, w rzeczywistości mogą być tunelami czasoprzestrzennymi. Napisali artykuł, w którym opisują swój pomysł i jak sobie wyobrażają udowodnienie tej idei, przy użyciu nowego instrumentu, który wkrótce ma być dostępny w obserwatorium ESO, w Chile.
W 1974 roku astronomowie odkryli Sagitarius A* (Sgr A*) – jasne źródło fal radiowych wywodzące się z czegoś, co wydawało się znajdować w sąsiedztwie centrum Drogi Mlecznej. Późniejsze badania obiektu doprowadziły naukowców do przypuszczenia, że była to (i jest), czarna dziura. Zachowanie gwiazd w pobliżu obiektu może sugerować, że jest to coś bardzo masywnego i gęstego. To, co jesteśmy w stanie zobaczyć patrząc na Sgr A* to gazy plazmowe w pobliżu horyzontu zdarzeń, a nie sam obiekt, ponieważ światło nie może z niego uciec. Spostrzeżenie to powinno być prawdziwe również w przypadku tuneli czasoprzestrzennych, których istnienie teoretycznie potwierdza Ogólna Teoria Względności. Nawet Einstein zauważył możliwość ich istnienia. Niestety, nikt nawet nie zbliżył się do udowodnienia istnienia tuneli czasoprzestrzennych, które uważa się za kanały pomiędzy różnymi częściami Wszechświata, a nawet pomiędzy dwoma wszechświatami w teorii wielu wszechświatów. W swojej pracy Li i Bambi sugerują, że istnieją przekonujące dowody na to, że obiekty uważane za czarne dziury w jądrach galaktyk mogą być w rzeczywistości tunelami czasoprzestrzennymi.

Gazy plazmowe okrążające czarną dziurę, czy tunel powinny się różnić między sobą, ponieważ tunel powinien być znacznie mniejszy – sugerują Li i Bambi. Obecność tunelu czasoprzestrzennego pomoże wyjaśnić, dlaczego nawet nowe galaktyki posiadają w swoich wnętrzach czarne dziury, których powstawanie zajmuje dużo więcej czasu, niż wskazuje wiek tych galaktyk. Wkrótce w Europejskim Obserwatorium Kosmicznym, w Chile, zostanie zainstalowany sprzęt, zwany GRAVITY, dając astronomom niespotykany wgląd w Sgr A* (oraz inne czarne dziury). W ciągu zaledwie kilku lat powinno być możliwe udowodnienie, czy pomysł Li i Bambi jest poprawny, czy nie. Przechwycony foton ze sfery tunelu czasoprzestrzennego powinien być znacznie mniejszy niż z czarnej dziury. Naukowcy będą musieli poważnie przemyśleć istnienie tuneli czasoprzestrzennych i sprawdzić, jak można je dopasować do obecnych teorii opisujących Wszechświat.

Źródło:
Phys

Popularne posty z tego bloga

Słaby, odległy obiekt odkryty na krańcach Pasa Kuipera

Tajemnica, w jaki sposób czarne dziury łączą się i zderzają, zaczyna się wyjaśniać

Ostatni duży posiłek naszej czarnej dziury