Kepler odkrył planetę podobną do Ziemi

Astronomowie korzystający z Kosmicznego Teleskopu Keplera NASA odkryli pierwszą planetę rozmiarów Ziemi krążącą wokół gwiazdy w tak zwanej strefie zamieszkałej. Odkrycie Kepler-186f potwierdza istnienie planet rozmiarów Ziemi w strefach zamieszkałych gwiazd innych, niż nasze Słońce. Odkrywane do tej pory planety, znajdujące się w strefach zamieszkałych gwiazd miały rozmiary przynajmniej 40% większe, niż Ziemia a zrozumienie ich układu stanowi wyzwanie. Kepler-186f bardziej przypomina Ziemię niż inne planety.

„Odkrycie Kepler-186f jest znaczącym krokiem w kierunku znalezienia światów podobnych do naszej planety. Przyszłe misje NASA, takie jak Transiting Exoplanet Survey Satelite i James Webb Space Telecope, odkryją najbliższe skaliste egzoplanety oraz określą ich skład i warunki atmosferyczne, kontynuując badania ludzkości, by znaleźć prawdziwe światy podobne do Ziemi” – powiedział Paul Hertz, dyrektor NASA Astrophysics Division w siedzibie agencji w Waszyngtonie.

Choć rozmiar Kepler-186f jest nam znany, jej masa i skład już nie. Jednak poprzednie badania wykazują, że planeta rozmiarów Kepler-186f może być skalista. „Znamy tylko jedną planetę, na której istnieje życie – Ziemię. Gdy szukamy życia poza naszym Układem Słonecznym, skupiamy się na znalezieniu planety mającej cechy podobne do Ziemi. Znalezienie planety w strefie zamieszkałej, porównywalnej z rozmiarami naszej planety jest wielkim krokiem naprzód.” – mówi Elisa Quintana, naukowiec z Instytutu SETI w Centrum Badawczym Ames NASA w Moffett Field w Kalifornii.


Wizja artystyczna planety Kepler-186f

Kepler-186f należy do układu Kepler-186, znajdującego się około 500 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia. W systemie krążą jeszcze cztery inne planety a ich gwiazda macierzysta ma wielkość i rozmiary połowy naszego Słońca. Gwiazda jest sklasyfikowana jako karzeł typu M – czerwony arzeł. Jest to klasa gwiazd stanowiących 70% gwiazd całej Drogi Mlecznej. „Karły typu M są najliczniejszymi spośród gwiazd. Pierwsze oznaki innego życia w galaktyce mogą również pochodzić z planet okrążających karła typu M.” – powiedziała Quintana.

Kepler-186f okrąża swoją gwiazdę w czasie 130 dni i otrzymuje od niej 1/3 energii jaką otrzymuje Ziemia od Słońca, znajdując się bliżej zewnętrznej krawędzi strefy zamieszkałej. Na powierzchni Kepler-186f jasność gwiazdy w samo południe jest taka, jak naszego Słońca na godzinę przed zachodem. „Bycie w strefie zamieszkałej nie oznacza jeszcze, że planeta jest zamieszkała. Temperatura na planecie jest silnie uzależniona od rodzaju jej atmosfery. Kepler-186f może być traktowany jako kuzyn Ziemi ale nie jako jej bliźniak. Posiada wiele właściwości podobnych do Ziemi.” – powiedział Thomas Barclay, badacz w Bay Area Environmental Research Institute w Ames.
,br> Cztery planety towarzyszące: Kepler-186b, Kepler-186c, Kepler-186d, Kepler-186e pędzą wokół swojej gwiazdy odpowiednio w czasie 4, 7, 13 i 22 dni, co czyni je zbyt gorącymi dla życia w postaci, jaką znamy. Te cztery wewnętrzne planety mają rozmiary nie większe niż 1,5 rozmiaru Ziemi. Kolejne kroki poszukiwania odległego życia obejmują znalezienie prawdziwych bliźniaków – planet rozmiarów Ziemi, orbitujących w strefie zamieszkałej gwiazdy podobnej do Słońca – oraz pomiaru ich składu chemicznego. Kosmiczny Teleskop Keplera, który jednocześnie i w sposób ciągły mierzy jasności ponad 150.000 gwiazd, jest pierwszą misją NASA zdolną do wykrywania planet wielkości Zimie wokół gwiazd podobnych do naszego Słońca.

Źródło:
Misja Kepler

Popularne posty z tego bloga

Łączenie się galaktyk rzuca światło na model ewolucji galaktyk

Astronomowie ujawniają nowe cechy galaktycznych czarnych dziur

Odkryto podwójnego kwazara we wczesnym Wszechświecie