Astronomowie odkryli skalistą egzoplanetę rozmiarów Ziemi.

Zespół astronomów pod dowództwem dr Andrew Howard odkrył pierwszą pozasłoneczną planetę rozmiarów Ziemi, która w dodatku ma skład zbliżony do ziemskiego. Ta egzoplaneta nosi nazwę Kepler-78b, doba na niej trwa 8,5 godz. ziemskich, gdyż krąży po bardzo ciasnej orbicie wokół macierzystej gwiazdy. To powoduje, że temperatura na powierzchni planety wynosi 2700 K.

Planeta została odkryta przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Kepler, a potwierdzona i scharakteryzowana dzięki Obserwatorium Keck’a. Korzystając z dziesięciometrowego teleskopu Keck I wyposażonego w instrument HIRES, zespół zastosował metodę pomiaru prędkości radialnych do zmierzenia, jak bardzo orbitująca planeta powoduje zaburzenia w ruchu gwiazdy, na podstawie czego określono masę Kepler-78b. jest to kolejny przykład zgrania pomiędzy badaniami Keplera, który zidentyfikował 3.000 potencjalnych kandydatów na egzoplanet, z Teleskopem Keck’a, który odgrywa wiodącą rolę w prowadzeniu dokładnych pomiarów przesunięcia Dopplera tych obiektów.Niedawno odkryto kilka planet o rozmiarach bądź masie Ziemi. Kepler-78b jest pierwszą, która posiada obie te cechy jednocześnie. „Gdy masz zarówno masę jak i rozmiar obiektu, możesz obliczyć jego gęstość, a tym samym określić, z czego jest zbudowana” – wyjaśnia dr Howard. Z promieniem ok. 1,2 razy większym od ziemskiego i masie równej 1,7 masy Ziemi, Kepler-78b ma gęstość taką samą, jak nasza Planeta, co sugeruje że również składa się przede wszystkim ze skał i żelaza. Jej gwiazda jest nieco mniejsza i mniej masywna niż Słońce. Znajduje się w odległości ok. 400 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Kepler-78b jest członkiem nowej klasy planet niedawno zidentyfikowanych przez sondę Kepler, tzw. „ultrakrótkiego cyklu”. Wszystkie z odkrytych planet okrążają swoje gwiazdy w okresie orbitalnym krótszym, niż 12 godzin. Są również małe, o rozmiarach 1-2 wielkości Ziemi. Kepler-78b jest pierwszą w tej klasie planetą, której masę zmierzono. Tajemnicą jest, jak te planety się tworzą i powstają w tak bliskim sąsiedztwie macierzystej gwiazdy (1% odległości Ziemia – Słońce w przypadku Kepler-78b).

Źródło:
Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego

Popularne posty z tego bloga

Słaby, odległy obiekt odkryty na krańcach Pasa Kuipera

Tajemnica, w jaki sposób czarne dziury łączą się i zderzają, zaczyna się wyjaśniać

Ostatni duży posiłek naszej czarnej dziury