Supermasywne czarne dziury złapane przez NuSTAR

Amerykańska sonda – kosmiczny łowca czarnych dziur – NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) “złapała” swoje pierwsze dziesięć obiektów. Misja ta jest pierwszym teleskopem zdolnym skupiać najwyższe energie promieniowania X na szczegółowych zdjęciach. Nowoodkryte czarne dziury są pierwszymi z setek, jakie przewiduje się, że odkryje sonda w ciągu następnych dwóch lat trwania misji.

Te gigantyczne struktury, czarne dziury otoczone ciężkimi dyskami gazu, leżą w sercach odległych galaktyk, znajdujących się od 0,3 do 11,4miliarda lat świetlnych od Ziemi. „Odkryliśmy czarne dziury szczęśliwym przypadkiem. Szukaliśmy znanych nam celów, i znaleźliśmy czarne dziury w tle zdjęć” – mówi David Alexander, członek zespołu NuSTAR z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Durham, w Anglii.W misji tej spodziewa się kolejnych takich szczęśliwych przypadków. Misja jest bardziej ukierunkowana na badanie wybranych obszarów nieba. Zespół NuSTAR planuje przeszukiwać setki zdjęć wykonanych przez teleskop w celu znalezienia czarnych dziur „złapanych” w tle.

Naukowcy odkryli, że te 10 czarnych dziur wykrytych na zdjęciach zostało wcześniej znalezione przy użyciu teleskopów Chandra i XMM Newton, ale dopiero dzięki misji NuSTAR można je bardziej kontrolować. Łącząc obserwacje wykonane w zakresie widma rentgenowskiego, astronomowie mają nadzieję rozwikłać nierozwiązane tajemnice czarnych dziur, na przykład taką: jak wiele z nich wypełnia Wszechświat?

„Jesteśmy coraz bliżej rozwikłania tajemnicy, która ma swój początek w roku 1962. Wtedy astronomowie odnotowali rozmytą emisję rentgenowską w tle nieba, ale nie byli pewni jej pochodzenia. Teraz wiemy, że odległe supermasywne czarne dziury są źródłem tego światła, ale potrzebujemy NuSTAR, aby pomógł nam wykryć i zrozumieć czarne dziury” – powiedział Alexnader.

„Wysokoenergetyczne promieniowanie X może przeniknąć nawet znaczne ilości gazu i pyłu otaczające czarną dziurę” – mówi Fiona Harrison, główny badacz misji z CalTech w Pasadenie. Dane z misji WISE i Spitzer dostarczą brakujących kawałków układanki czarnych dziur „ważąc” masy ich macierzystych galaktyk. „Nasze wstępne wyniki wskazują, że bardziej odległe supermasywne czarne dziury znajdują się wewnątrz większych galaktyk. Tego należało się spodziewać. Wracając do czasu, gdy Wszechświat był młodszy, było dużo więcej kolizji galaktyk, co powodowało ich łączenie się i rośnięcie” – mówi Daniel Stern, naukowiec projektu, z JPL w Pasadenie.

Przyszłe obserwacje ujawnią więcej o wydarzeniach z czarnych dziur. Oprócz polowania na czarne dziury, NuSTAR poszukuje także inne egzotyczne obiekty w naszej Galaktyce.

Źródło:
NuSTAR

Popularne posty z tego bloga

Słaby, odległy obiekt odkryty na krańcach Pasa Kuipera

Tajemnica, w jaki sposób czarne dziury łączą się i zderzają, zaczyna się wyjaśniać

Ostatni duży posiłek naszej czarnej dziury