Odkryto planetę z atmosferą bogatą w wodę.

Grupa japońskich astronomów, korzystając z teleskopu Subaru, wyposażonego w filtry przepuszczające kolor niebieski odkryli, że Gliese 1214 b (GJ 1214 b), tak zwana super-Ziemia może posiadać atmosferę bogatą w wodę lub wodór. Do wniosków takich doszli po analizie wyników obserwacji z użyciem innych filtrów.

Super-Ziemia to nowy typ egzoplanety, czyli obiektu, który krąży wokół gwiazdy poza naszym Układem Słonecznym. Obiekty te mają średnicę i masę większą niż Ziemia, ale mniejszą niż Uran czy Neptun.GJ 1214 b znajduje się w odległości 40 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Wężownik, na północny zachód od centrum Drogi Mlecznej. Planeta ta jest jedną z lepiej poznanych super-Ziem. Odkrył ją w 2009 r. zespół Davida Charbonneau w MEarth Project, projekcie poszukiwania możliwych do zamieszkania planet, krążących wokół pobliskich małych gwiazd. Teraz zespół badał właściwości rozproszonego światła gwiazdy GJ 1214, podczas tranzytu GJ 1214 b na tle jej tarczy. Obecnie teoria zakłada, że planety rozwijają się w dysku protoplanetarnym, otaczającym nowopowstałą gwiazdę. Wodór jest głównym składnikiem dysku protoplanetarnego. Jeśli astronomowie mogą określić główny składnik atmosfery super-Ziemi, mogą wywnioskować historię narodzin i tworzenia się tych planet. Tranzyt planety pozwala astronomom na badanie zmian jasności okrążanej gwiazdy, które to wskazują skład atmosfery planety. Silne rozproszenie Rayleigh’a w fali optycznej jest mocnym dowodem na istnienie wodoru w atmosferze (Rozproszenie Rayleigh’a występuje, gdy cząsteczki rozpraszają światło w środowisku, bez zmian długości fali, co powoduje niebieski kolor.

Obecny zespół wykorzystał dwie kamery optyczne Suprime i FOCAS znajdujące się na teleskopie Subaru, wyposażone w filtr do przesyłu niebieskiego, w celu wykrycia rozpraszania Rayleigh’a w atmosferze GJ 1214 b. W tym układzie planetarnym, gwiazda macierzysta jest bardzo słabo widoczna w świetle niebieskim, co stanowi wyzwanie dla naukowców starających się ocenić, czy atmosfera planety posiada silne rozproszenie Rayleigh’a. Zespół obserwatorów wykazał, że atmosfera GJ 1214 b nie przejawia silnego rozproszenia Rayleigh’a. Odkrycie to sugeruje, że atmosfera planety jest bogata w wodę lub wodór z rozległymi chmurami.

Źródła:
Japońska Agencja Kosmiczna
Science Daily

Popularne posty z tego bloga

Słaby, odległy obiekt odkryty na krańcach Pasa Kuipera

Tajemnica, w jaki sposób czarne dziury łączą się i zderzają, zaczyna się wyjaśniać

Ostatni duży posiłek naszej czarnej dziury