Hubble odkrył największą znaną populację gromad gwiazd.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył największą znaną populację gromad kulistych, liczącą 160.000, rojących się w zatłoczonym sercu ogromnej grupy galaktyk Abell 1689. Dla porównania, w naszej Drodze Mlecznej jest około 150 gromad kulistych. Badanie gromad kulistych jest istotne do zrozumienia początku formowania się gwiazd, które oznaczają powstawanie galaktyk. Obserwacje Hubble’a potwierdzają także, że te zwarte gwiazdowe grupy mogą być używane jako swoiste znaczniki ilości ciemnej materii zamkniętej w ogromnych gromadach galaktyk.

Gromady kuliste to gęste skupiska setek tysięcy gwiazd, z których część jest najstarszymi we Wszechświecie. Prawie 95% gromad kulistych uformowało się w ciągu pierwszych 1-2 miliardów lat po tym, jak Wszechświat się narodził w Wielkim Wybuchu 13,8 miliarda lat temu.

Zespół astronomów, którym dowodzi John Blakeslee z Programu Astrofizyki Herzberg NRC w Dominion Astrophysical Observatory w Victorii, korzystając z Hubble’a aby odkryć hojność tych gwiezdnych skamieniałości będącej dwa razy większą od innych populacji znalezionych w poprzednich badaniach gromad kulistych. Obserwacje z Hubble’a pozwoliły także wyznaczyć odległość do najdalszych takich systemów dotąd zbadanych, leżących 2,25 miliarda lat świetlnych stąd. Badacze odkryli, że gromady kuliste są ściśle powiązane z ciemną materią. „W naszych badaniach nad Abell 1689 pokazujemy związek pomiędzy gromadami kulistymi i czarną materią zależny od odległości od centrum gromady galaktyk. Innymi słowy, jeśli wiesz, jak wiele gromad galaktyk znajduje się w ustalonej odległości, możemy ci oszacować ilość ciemnej materii” – wyjaśnia członek zespołu Karla Alamo-Martinez z Centrum Radioastronomii i Astrofizyki the National Autonomous University w Meksyku.

Chociaż ciemna materia jest niewidoczna, uważa się ją za zasadnicze grawitacyjne „rusztowanie”, na którym są zbudowane gwiazdy i galaktyki. Zrozumienie ciemnej materii może dać wskazówki, jak duże struktury, takie jak galaktyki i gromady galaktyk grupowały się miliardy lat temu.


Badania z Hubble’a pokazały, że wiele z gromad kulistych w Abell 1689 uformowana blisko centrum gromady galaktyk, która zawiera ciemną materię. Ich liczba się zmniejsza wraz z odległością od centrum, co jest porównywane ze spadkiem ilości ciemnej materii. „Gromady kuliste są skamieniałościami z pierwszego formowania się gwiazd w Abell 1689, a nasza praca pokazuje, że były bardzo skuteczne w formowaniu w regionach o większej gęstości ciemnej materii w pobliżu centrum gromady galaktyk. Nasze wyniki są zgodne z badaniami gromad kulistych w innych gromadach galaktyk, ale rozszerzają naszą wiedzę do regionów o wyższej gęstości ciemnej materii” – mówi Blakeslee.

Astronomowie użyli zaawansowanej aparatury Hubble’a by zajrzeć w głęboko w serce Abell 1689 wykryli błysk światła widzialnego 10.000 gromad kulistych, niektóre słabsze, niż 29 magnitudo. Bazując na ilości, zespół Blakeslee’a szacuje, że ponad 160.000 gromad kulistych jest stłoczone na obszarze o średnicy 2,4 miliona lat świetlnych. „Nawet jeśli patrzymy w głąb gromady, widzimy tylko najjaśniejsze gromady kuliste, i tylko w pobliżu centrum gromady Abell 1689, gdzie Hubble wskazał” –powiedział Blakeslee. Jasność większości gromad kulistych ocenia się na 31 mag. To jest poza zasięgiem Hubble’a, ale nie dla Teleskopu James Webb, obserwatorium podczerwonego, którego uruchomienie NASA planuje na tę dekadę. Teleskop Webba powinien zobaczyć wiele więcej gromad kulistych.

Źródło:
Hubble

Popularne posty z tego bloga

Słaby, odległy obiekt odkryty na krańcach Pasa Kuipera

Tajemnica, w jaki sposób czarne dziury łączą się i zderzają, zaczyna się wyjaśniać

Ostatni duży posiłek naszej czarnej dziury