Niezwykła eksplozja W49B stworzyła czarną dziurę w naszej Galaktyce?

Bardzo zniekształcona pozostałość po supernowej może zawierać najnowszą czarną dziurę powstającą w Drodze Mlecznej. Dane uzyskano z kosmicznego teleskopu Chandra oraz teleskopu VLA. Pozostałość, nazwana W49B, znajduje się w odległości 26000 lat świetlnych od Ziemi.

Wybuchy supernowych, które niszczą masywne gwiazdy, zwykle są symetryczne. Materia gwiezdna z wybuchu oddala się mniej więcej równomiernie we wszystkich kierunkach. W supernowej W49B materia znajdująca się w okolicach biegunowych została wyrzucona ze znacznie większą prędkością, niż materia pochodząca z równika.

Śledząc rozkład i ilość poszczególnych pierwiastków w polu gwiazdowym naukowcy byli w stanie porównać dane z Chandra do teoretycznych modeli eksplodujących gwiazd. Na przykład znaleźli żelazo tylko w połowie pozostałości gwiazdowych, podczas gdy inne pierwiastki, takie jak siarka i krzem rozproszyły się. To wskazuje na asymetryczną eksplozję. Ponadto W49B ma bardziej „beczkowaty” kształt niż większość innych pozostałości w promieniach X i kilku innych długościach fal, co wskazuje na niezwykłą śmierć tej gwiazdy.Naukowcy badają również, jakie obiekty powstają po eksplozji supernowej. Najczęściej masywne gwiazdy, które wybuchają jako supernowa, pozostawiają po sobie zwarte wirujące jądro, zwane gwiazdą neutronową. Astronomowie często mogą wykrywać gwiazdy neutronowe dzięki ich promieniowaniu rentgenowskiemu lub impulsom radiowym, choć czasem źródło promieni X jest widziane bez pulsacji.

Uważne przeszukiwanie danych z Chandra nie wykazały dowodów, że jest to gwiazda neutronowa. Sugerują jeszcze bardziej egzotyczny obiekt, jaki może powstać po wybuchu supernowej – czarną dziurę. Może to być najmłodsza ja dotąd czarna dziura powstała w Drodze Mlecznej. Jej wiek szacuje się na zaledwie tysiąc lat. Znanym przykładem pozostałości po supernowej w naszej Galaktyce, który prawdopodobnie zawiera czarną dziurą jest SS433. Jego wiek szacuje się pomiędzy 17000 a 21000 lat, czyli znacznie starszy, niż W49B.

Źródło:
Chandra

Popularne posty z tego bloga

Słaby, odległy obiekt odkryty na krańcach Pasa Kuipera

Tajemnica, w jaki sposób czarne dziury łączą się i zderzają, zaczyna się wyjaśniać

Ostatni duży posiłek naszej czarnej dziury